Litewski pływający gazoport trafił na przegląd w eskorcie

1 tydzień temu

FSRU Independence trafił na przegląd w asyście okrętu

Litwini używają terminala FSRU Independence od 2014 roku. Jednostka ta służy regazyfikacji LNG i wprowadzaniu gazu do litewskiej sieci przesyłowej. Jednostka na codzień jest zacumowana do specjalnego nabrzeża zbudowanego w porcie w Kłajpedzie.

Statek został zbudowany w koreańskiej stoczni Hyundai Heavy Industries na zamówienie norweskiej spółki Leif Höegh i wyczarterowana przez litewską spółkę KN Energies (wcześniej Klaipedos Nafta). Dzięki terminalowi Litwa w pełni uniezależniła się od gazu sprowadzanego z Rosji. Rocznie dzięki terminalowi Litwini mogą regazyfikować 3,75 mld m sześc. gazu, ale istnieją plany zwiększenia mocy do choćby ponad 6 mld m sześc. gazu.

To pierwsza inspekcja jednostki w suchym doku od czasu jej zwodowania w 2014 roku. Do tej pory konserwacja odbywała się na miejscu w Kłajpedzie. Ze względu na wymiary jednostki (295 metrów) i brak odpowiedniej infrastruktury, statek został wysłany do Odense, gdzie w tamtejszej stoczni przejdzie wymagany przegląd i ewentualne naprawy.

W Dani jednostka ma pozostać około miesiąca. W tym czasie zaopatrzenie Litwy w gaz ziemny będzie pochodzić z Polski, poprzez gazociąg GIPL.

W trakcie rejsu jednostki, eskortował ją okręt litewskiej marynarki wojennej P11 ŽEMAITIS. w tej chwili okręt wraca na Litwę. FSRU Independence jest strategicznym aktywem Litwy, stąd decyzja o towarzyszeniu jej okrętu wojennego w czasie przejścia z Kłajpedy do Odense.

Polska również planuje zakup jednostki FSRU, która stanie w Zatoce Gdańskiej. Jej zakupem i przystosowaniem infrastruktury zajmuje się Gaz System. Jednostka o mocy regazyfikacji na poziomie 6,1 mld m sześc. ma zacząć działać w 2028 roku.

Źródło: Offshore Energy

Dlaczego Polska potrzebuje nowego gazoportu w Gdańsku?
Idź do oryginalnego materiału